ورق های ژئو ممبران

ورق های ژئو ممبران

ورق های ژئوممبران

مشخصات:

 • مقاوم در برابر نفوذ مایعات
 • مقاومت به خوردگی
 • عرض ورق تا ۷متر
 • ضخامت بین ۰٫۸ تا ۲٫۵
 • قابلیت لمینیت شدن با ژئوتکستایل برای تولید ژئو کامپوزیت

در محل های دفن زباله موضوع بسیار با اهمیت این است که تا زمان اتمام تجزیۀ مواد و پساب های مخاطره انگیز برای محیط زیست، نفوذی از محل دفن به خاک های زیرین صورت نگیرد. ورق های ژئوممبران این شرکت با افزودنی های پایدار کنندۀ ورق در مقابل شرایط مختلف اسیدی، بازی یا شیمیایی موجود در پساب ها در مقابل خوردگی و سوراخ شدن مقاومت کرده تا اتمام تجزیه و از بین رفتن مخاطرات محیط زیستی پساب ها به خوبی آن ها را در خود نگهداری می کند.

یکی از مهمترین مصارف ورق ژئوممبران، استفاده از آن در فرآیند استحصال فلزات گرانبها از سنگ معدن آن (Heap Leaching) می باشد. به همین منظور پس از نصب ورق ژئوممبران در محلی که از پیش تهیه شده، سنگ معدن استخراج شده روی ورق پخش شده و ضمن پاشش سولفوریک اسید طی برنامه زمانبندی، فلز های موجود را در خود حل کرده و توسط ژئوممبران به کانال های از پیش تعیین شده انتقال پیدا می کند. در این مورد علیرغم اینکه ژئوممبران در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرد، حضور اسید باعث ایجاد حساسیت هایی در خصوص جنس و کیفیت ژئوممبران می شود. شرکت فرنام مفتخر است اعلام کند که ورق استفاده شده این شرکت در فرآیند فوق، در مدت ۱۰ سال دچار نقص و مشکل نشده است.

دلیل اصلی استفاده ورق های ژئوممبران در عایق سازی یک محدوده در برابر نفوذ آب به خاک است. خواص اصلی پلی اتیلن دوام و ماندگاری بالای آن (بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال) و مقاومت بسیار عالی به خوردگی در برابر حلال ها و حتی محیط های اسیدی است. این خواص ذاتی پلی اتیلن در کنار طراحی فرمولاسیون اختصاصی در شرکت مهام پوشش آرتا بسپار جهت مقاومت به شرایط محیطی آب و هوا و نور خورشید کمک می کند تا ورق های ژئوممبرانی ساخته شده در این شرکت از کیفیت و دوام بسیار بالایی برخوردار باشد. عمده کاربرد ورق های ژئوممبران شرکت فرنام بسپار در ساخت استخرهای نگهداری آب کشاورزی، عایق سازی مخازن بتنی، حوضچه های پرورش ماهی، عایق سازی ساختمان ها و تونل ها و جلوگیری از نفوذ پساب ها در محل های دفن زباله است.

این محصول شرکت مهام پوشش آرتا به جهت راحتی نصب بیشتر و خط دوخت کمتر در سطح استخر یا مخزن، تنها شرکتی در ایران است که این ورق ها را تا عرض ۷ متر تولید می کند. این موضوع (تولید ورق با عرض بسیار بالا) به طور مستقیم بر کیفیت کل سطح پوشش داده شده اثر گذار است (در سطوح بزرگ هرچه خط دوخت کمتر باشد میزان نقاط ضعیف و آسیب پذیر نیز ب تبع آن کمتر خواهد بود). افزودنی های مورد استفاده در این ورق باعث می شود تا ورق مقاومت بالایی هم نسبت به شرایط جوی و نور خورشید و هم نسبت به باکتری های تجزیه کنندۀ موجود در خاک داشته باشد.

این محصول در عرض ۷ متر (بیشترین عرض در کشورمان و متداول ترین در جهان) با ضخامت ۸/۰ تا ۳ میلی متر ومطابق شاخص ها استاندارد GRI-GM13 به عنوان استاندارد پذیرفته شده جهانی برای این محصول تولید و عرضه می شود و اندازه شاخص‌های مذکوردر آزمایشگاه مجهز و مستقر در کارخانه با دقت کنترل و پس از آن در اختیار شبکه مصرف قرار داده می شود. هر چند که مصرف ملی کمتر می باشد ولی برای ظرفیت تولیدی سالیانه بالغ بر ۷ میلیون متر مربع سرمایه گذاری گردیده و با سابقه ۱۰ سال فعالیت میلیون ها متر مربع از آن در صنایع مختلفی از جمله صنایع نیروگاهی برای پوشش حوضچه های تبخیری به کار برده شده است. از دیگر سوابق استفده از این ورق ها می توان به پروژه های نیروگاه اصفهان ۲ (منتظری)، یزد (صدیقی)، پرند، آبادان، ماهشهر، شهید رجایی و شازند اراک بعنوان تنها محصول ساخت داخل اشاره کرد.

 

استانداردها

 • مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی
 • مورد تایید وزارت نیرو
 • مورد تایید شرکت بین المللی بازرسی SGS
 • مطابق با استانداردهای DIN، ASTM و GM13

موارد استفاده

 • جلوگیری از هدر رفت آب در استخر های کشاورزی، حوضچه پرورش ماهی و …
 • جلوگیری از نفوذ پساب به لایه های زیر زمینی
 • جمع آوری آب های سطحی و هدایت آن به منابع اصلی
 • جایگزین مناسب کانال های بتونی و رسی
 • حفظ سازه های احداث شده در تونل ها از نشت آب به آنها
 • جلوگیری از آلودگی خاک و آب های زیرزمینی در استخراج فلزات مس، طلا و روی از طریق محلول های شیمیای(leaching)
, , , , , , , , , , ,
ژئو گرید و کمبو گرید
ژئوتکستایل ( Geotextiles )

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست